چهارشنبه جون 28 , 2017
image image image image image image

farhad hasanzadeh 11فرهاد حسن زاده در گفت‌وگویی صمیمی با ماهنامه‌ی داروگ

خوب ببینید، بخوانید، بشنوید و سپس بنویسید

 

شما خیلی قصه و داستان نوشته‌اید چرا نوشته‌های شما اینقدر جورواجور و متنوع هستند؟

ادبیات کودک و نوجوان خیلی گسترده است و گونه‌های مختلفی را دربر می‌گیرد و شامل گروه‌های سنی مختلف هم می‌شود. من برای گروه‌های سنی کودک، نوجوان، خردسال، و بزرگسال داستان کوتاه، رمان، شعر، نوشته‌های طنزآمیز و زندگی‌نامه چیزهای دیگری نوشته‌ام. به جز این‌ها بازنویسی و بازآفرینی ادبیات کهن هم کرده‌ام. باید بگویم هم اهل تنوع‌طلبی هستم و هم نوعی عطش در من هست که همیشه دوست داشته‌ام تمام قالب‌ها و گونه‌ها را تجربه کنم.

 بعد از گذشت این همه سال و امتحان کردن کارها و سبک‌های مختلف، دوست دارید کدام سبک خط اصلی کارهای شما باشد؟

با رمان دمخورتر هستم. البته این را الان می‌گویم شاید در آینده نظرم عوض شود. رمان‌های اخیرم «هستی»، «زیبا صدایم کن» و «این وبلاگ واگذار می‌شود» را مخاطبان دوست داشتند و خودم را هم راضی کرده. شاید دلیلش زندگی نهفته در این آثار باشد، به هرحال نویسنده‌ها با نوشتن هر رمان تکه‌ای از وجود و نهان‌گاه خودشان را ادبیات می‌بخشند. این رمان‌ها و کارهای دیگرم حاصل ته نشین شدن سال‌ها تجربه، زندگی در شرایط سخت، خواندن و نوشتن و درک دنیا و سلیقه نوجوانان و کودکان و دغدغه‌های شخصی خودم بوده است.

farhad hasanzadeh 11

فرهاد حسن‌زاده در گفت‌وگو با دوچرخه:

نوجوان‌ها کشف را دوست دارند

محمد سرابی

فرهاد حسن‌زاده برای کسانی که هفته‌نامه‌ی دوچرخه را می‌خوانند، نیاز به معرفی‌کردن ندارد و برای همین هم ما او را معرفی نمی‌کنیم!

فقط این را می‌گوییم که این گفت‌وگو به مناسب هفته‌ي کتاب و كتاب‌خواني و نامزدی او برای جایزه‌‌هاي ادبی «آسترید لیندگرن» و «هانس‌كريستين اندرسن» انجام شده‌ است. حتماً این خبر را هم در دوچرخه خوانده بودید. برای همین یک‌راست می‌رویم سراغ سؤال‌هايمان از این نویسنده.

  • می‌خواهید با پول جایزه چه‌کار کنید؟

هنوز كه خبري نيست. فعلاً پرونده‌ي کاری‌ام ارسال شده و بايد صبر كرد. بايد واقع‌بين بود و جلوتر از زمان پيش نرفت. کسی که هنوز جایزه‌ای نگرفته، بهتر است درباره‌اش فکر نکند وگرنه ممکن است بعد از این‌که برنده نشد، حس کند جیبش را زده‌اند!

سمیه سیدیان، دبیر پرونده ادبیات کودک و نوجوان

logo New 1نویسنده ایست با قلمی گرم و پر احساس. روان و ساده می نویسد. آبادانی که باشی، این حس صمیمیت در قلم دو چندان می‌شود. با این که پنجاه را رد کرده است، اما چهره مهربانی دارد. چشم‌ها به هر جا  که نگاه می‌کند، گویی دنبال ردی، نشانه‌ای می‌گردد. آرامشی که در اوست در تو جاری می‌شود. کودک اگر باشی و نشناسی‌اش، از هیبت سبیل های پرپشتش پا پس می‌کشی گاهی.  اما ته نگاهش مهربانی جنوبی‌ها خوش نشسته است. اغلب بچه‌ها او را با قصه های «کوتی کوتی» می شناسند و «هستی» و این تازگی‌ها «زیبا صدایم کن». نشان ماه طلایی جشنواره برگزیدگان ادبیات کودک و نوجوان از آن اوست. نامزد ایرانی جایزه ی کریستین آندرسن ۲۰۱۸ مهمان لحظه‌های خوش بچه‌هایی است که با داستان‌هایش زندگی می‌کنند و زندگی می‌آموزند.

 

farhad hasanzadeh 9گزارشي از نشست لذت داستان در فرهنگسراي سرو

فرهاد حسن‌زاده در ششمین نشست لذت داستان گفت: وقتی کودکان شروع به نوشتن می‌کنند، به کاری خلاقانه می‌پردازند و به نوعی تخلیه روحی و روانی می‌شوند، اما متاسفانه از زمانی که زنگ انشا از مدارس حذف شده نوشتن هم در میان کودکان رنگ باخته است. به طوری که حتی یک متن ساده را هم نمی‌توانند بنویسند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای سرو، ششمین نشست «لذت داستان» با سخنرانی و بیان تجربیات فرهاد حسن‌زاده نویسنده کودک، نوجوان و بزرگسال کشورمان؛ سه شنبه سوم شهریور ماه در فرهنگسرای سرو برگزار شد.

فرهاد حسن‌زاده در این نشست که به همت موسسه شهرستان ادب و با همکاری فرهنگسرای سرو برگزار شد، با بیان این که نخستین داستان‌هایش را در دوران کودکی نوشته است، اظهار کرد: معلم انشائی داشتم که موضوعات متفاوتی برای نگارش انشاء تعیین می‌کرد و یک بار هم موضوع «باران» را برای ما مشخص کرد و من با آن موضوع داستان کوتاهی نوشتم. البته فرصت نشد داستانم را در کلاس بخوانم، اما یکی از دوستانم در ساعت بعدی همان کلاس، داستان مرا خواند و از معلم ۲۰ گرفت.

گفت‌وگو با روزنامه جام جم با موضوع بازنويسي و بازآفريني ادبيات كهن

مهرماه 92

اشاره: فرهاد حسن‌زاده، کارنامه موفقی در نویسندگی دارد و نیازی به معرفی زیاد او نیست. اخیرا او در انتشارات سوره مهر 18 داستان از گلستان سعدی را بازآفرینی کرده است، آن هم با تصویرگری و طراحی جلدی متفاوت. موفقیت این کتاب در جذب خوانندگان موجب شد تا با حسن‌زاده به گفت‌وگو بنشینیم و از بازآفرینی و بازنویسی متون ادبی ایرانی بپرسیم.

او معتقد است که اثری مانند هری پاتر اگر در غرب مورد توجه قرار می گیرد به این دلیل است که توانسته افسانه های کهن را با موضوعات روز بخوبی تلفیق کند؛ مولفه ای که ما با وجود تاریخ کهن ادبیاتمان به آن بی توجه هستیم.

متن كامل گفت‌وگو

گفت‌وگو با ماهنامه‌ی انشا و نویسندگی

نویسنده باید با بچه‌ها صادق باشد و حرف دل آنها را بزند و خیال نکند با این شیوه‌ی ادبی باید آنها را تربیت و به راه راست هدایت‌شان کرد. بچه‌ها این گونه نوشته‌ها را دوست ندارند. بعد این که نوشته‌های طنزآمیز باید زبانی سالم و بدون دست‌انداز باشند. اگر در طنز بزرگسال طنز کلامی رکن مهمی دارد در طنز این گروه سنی طنز موقعیت باید نقش اصلی‌تری داشته باشد. ضمن این‌که من برای بچه‌ها «طنز فیزیکی» را هم درنظر می‌گیرم.

1[1]گفت‌وگو با روزنامه‌ی قانون

آدم به درستی نمی‌داند اولین جرقه‌ها دقیقاً کی زده می‌شود. فکر می‌کنم این موجود عجیبی که در وجود آدمی سربرمی‌آورد مانند جنینی است که به مرور و آرام آرام رشد می‌کند و بالنده می‌شود و ناگهان دیده می‌شود. در کودکی اهل خیالبافی و رویاسازی بودم. ساعت‌ها در رویاهایم غرق می‌شدم و به سفرهای عجیب و غریبی می‌رفتم. همه چیز را در قالب تصویر و فیلم می‌دیدم.

سیده ربابه میرغیاثی

hastiگفت‌وگو با روزنامه تهران امروز هفتم آبان 1390

«رمان نوجوان امروز» عنوان پروژه‌ای بود که یک سال قبل‌تر به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کلید خورد. قصد و غرض چی بود؟ تألیف رمان برای مخاطب نوجوان. نتیجه چی شد؟ انتشار ده، بیست عنوان رمان طی چند ماه به قلم چند نویسنده مثل محمدرضا اصلانی، آتوسا صالحی، جمشید خانیان، سیامک گلشیری، محمدرضا یوسفی و دیگران. این ایده در ظاهر اتفاق مبارکی است و الان حرفی ندارم درباره نقدهایی که وارد است به کیفیت رمان‌های این مجموعه که فدای کمیت شده‌اند. می‌خواهم توجه شما را به یکی از رمان‌های خوبی جلب کنم که در این مجموعه چاپ شده؛ رمان هستی نوشته فرهاد حسن‌زاده. متولد 1341. آبادان. هستی نام شخصیت اصلی رمان حسن‌زاده است. شخصیت کم‌مانندی که به‌يادماندنی‌ است و دوست‌داشتنی. حرف‌های بیشتر درباره این دختر و رمان هستی را در گفت‌وگو با فرهاد حسن‌زاده بخوانید:

sanandaj 94گفت‌و گو پیرامون رمان هستی

مریم محمدخانی/ هفته‌نامه دوچرخه

◊ موافقید اول از شخصیت هستی شروع کنیم. هستی از کجا آمد؟

هستی از یک ماجرای نیمه واقعی آمد. واقعی‌اش این بود که یک بار توی بازی فوتبال دست پسرم شکست. او را بردیم بیمارستان و یک شب هم پیش پسرم خوابیدم تا عمل شود و بیاوریمش خانه. همان شب جرقه نوشتن یک داستان زده شد. البته ماجرا را بردم به سال 59 و شروع جنگ و یک داستان کوتاه شکل گرفت و اسمش شد: «روزی که ولوله شد». بعدش فکر کردم این داستان کوتاه ظرفیت این را دارد که بشود فصل اول یک رمان و ادامه‌اش را بنویسم. وقتی پای رمان پیش بیاید همه چیز طور دیگری می‌شود. آنجا بود تصمیم گرفتم پسر داستان کوتاه را تبدیل کنم به دختری که کارهای پسرانه می‌کند. آنجا بود که هستی متولد شد.

گروه سنی

گشتن

language

دیدارها

امروز : 1082
دیروز :1487
هفته :4081
ماه :44396
مجموع :593979

افراد آنلاین :

2
Online

چهارشنبه, 07 تیر 1396 18:32

خرید اینترنتی کتاب‌ها

Anderson gold medal9 mlindgren

فرهاد حسن‌زاده از سوی شورای کتاب کودک نامزد ایران برای دو جایزه‌ی جهانی «هانس کریستین اندرسن» و «آسترید لیندگرن» سال ۲۰۱۸ شده است.