چهارشنبه جون 28 , 2017
image image image image image image

maghalelogoيكي از مقاله‌هاي منتشر شده در فصلنامه مطالعات ادبيات كودك شيراز به بررسي فرازبان در چند كتاب من اختصاص دارد. اين مقاله  كه توسط «شتاو زندكريمي» و «پارسا يعقوبي جنبه‌سرايي» نگاشته شده، در شماره 14 سال هفتم، پاييز و زمستان95 منتشر شده است.

در چكيده‌ي اين مقاله مي‌خوانيم: به اذعان بسياري از محققان و حتي پديدآورندگان روايت‌هاي كودكانه، ادبيات كودك اغلب يك سويه و ديكته‌اي است. كودكان نه تنها نقشي در توليد آثار كودكان ندارند، بلكه جايگاه آنان در مقام مخاطب نيز ناديده گرفته مي‌شود. در اين روايت‌ها هميشه‌ سايه‌اي بلند و بزرگ در مقام «نويسنده/رواي» وجود دارد كه مدام تجويز مي‌كند. دامنه‌ي اين سايه گاه در قالب شخصيت قدرتمند و زورگوي قصه نيز تداوم مي‌يابد و در مقابل شخصيت كوچك و ضعيف قصه كه مخاطب خردسال مي‌تواند با او همذات‌پنداي كند، خودنمايي مي‌كند. ... در اين تحقيق شيوه‌هاي تعامل افقي و فرازبان محور نويسنده/راوي با مخاطب در چهار داستان «ديو ديگ به سر، آقارنگي و گربه‌ي ناقلا، همان لنگه كفش بنفش و دو لقمه‌ي چرب و نرم» از فرهاد حسن‌زاده با روش توصيفي تحليلي طبقه‌بندي و تبيين شده است.

اصل اين مقاله را مي‌توانيد در← اينجا بخوانيد.

payanlogo

«بررسی و تحلیل آثار برجسته‌ کودک از فرهاد حسن‌زاده»عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد مهدیه عابدی است. مهدیه عابدی از این پایان‌نامه در اسفند 1391 در دانشکده‌ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهرکرد دفاع و گویا نمره‌ی خوبی هم بابتش دریافت کرده. دکتر جهانگیر صفری استاد راهنما و دکتر سید کاظم موسوی استاد مشاور وی بوده‌اند.

چکیده: ادبیات کودکان به عنوان شاخه ای از ادبیات روزگاری است که پا به عرصه‌ی وجود نهاده است و روز به روز بر رشد و بالندگی آن افزوده می شود. این گونه ی ادبی در بردارنده‌ی محتوای غنی برای کودکان است، محتوایی که به منظور تربیت فردی و اجتماعی کودکان به گونه‌ای زیبا و ادبی آماده شده است. بررسی و پژوهش در باب این شاخه یکی از مسائل مهم و اساسی است که از سوی صاحبنظران تربیت و ادبیات مورد توجه قرار گرفته است؛ چرا که با تحقیقات در این زمینه بهتر می‌توان برای نیازهای روحی این گروه برنامه ریزی کرد. براین اساس با توجه به اهمیت این گونه‌ی ادبی تحقیق و پژوهش در این زمینه ضروری به نظر می‌رسد. از جمله نویسندگانی که در این زمینه زحمت بسیار زیادی کشیده و آثار بکری برای کودکان آفریده، فرهاد حسن‌زاده است. وی با ایجاد نوآوری و سبکی خاص در کتابهایش یکی از نویسندگان برتر ادبیات کودک و نوجوان است که چندان شناخته شده نیست. این پژوهش به بررسی داستانهای کوتاه کودک حسن‌زاده می پردازد. در این بررسی با تاکید بر عناصر داستان و ویژگی‌های سبکی این نویسنده، اصول به کار رفته در این داستانها و محورهای فکری نویسنده روشن خواهد شد

خاطرات خون آشام عاشق

مریم عفتی کلاته در مقاله‌ای مفصل به نقد و بررسی دو کتاب از منظر برنامه‌ی فلسفه برای کودکان پرداخته. یک کتاب ترجمه و یک کتاب تالیفی. کتاب ترجمه‌اش «جودی انجمن مخفی تشکیل می‌دهد» است و تالیفش کتاب«خاطرات خون‌آشام عاشق» در این پژوهش با توجه به نظر «لیپمن» داستان‌ها از سهمنظر بسندگی ادبی، بسندگی روان‌شناسانه و بسندگی فکری مورد تحلیل قرارگرفته‌اند.

از آن جایی که لیپمن بسندگی روان‌شناسانهرا در تناسب سنی و بازخورد و واکنشی که کودکان نسبت به موضوعات مطرح شده در داستان از خود بروز می‌دهند می‌داند، برای سنجش آن از روش میدانی استفاده شده است. بدین صورت که برای هر داستان باتوجه به گروه سنیی که در شناسه کتاب درج شده است دو کلاس دختر و پسر به شیوۀ تصادفی انتخاب شدند، هر داستان طیپنججلسه مورد خوانش، نقدوبررسی کودکان قرارگرفت. در ادامه می‌توانید این مقاله را بخوانید.

payannameh 5 m

موضوع پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد «بتول زارعی جلال آبادی» مقایسه‌ی شیوه‌های طنزپردازی در آثار هوشنگ مرادی کرمانی، فرهاد حسن‌زاده و شهرام شفیعی است.

استاد راهنمای این دانشجو دکتر حمید جعفری قریه علی و استاد مشاور وی دکتر نرگس باقری است. این پایان‌نامه در مهرماه 1393 در دانشگاه ولی‌عصر رفسنجان ارایه شده است.

 

tahlil hasti yusefi m

این تحقیق که برگزیده‌ی هفتمین جشنواره پژوهش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شده است، به بررسی و تحلیل هرمنوتیک رمان هستی می‌پردازد. این تحلیل با رویکردی بر روش و حقیقت هالس گئورک گادامر و نظریه‌ی کارناوال و منطق گفت‌وگویی میخائیل باختین بنا شده است.

نسیم یوسفی که فارغ التحصیل رشته‌ی علوم اجتماعی است این مقاله را در جشنواره‌ی پژوهش کانون شرکت داده است.

کاربرد فرازبان در روایت پردازی...

«کاربرد فرازبان در روایت پردازی کودکانه فرهاد حسن‌زاده» عنوان پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی «شتاو زند کریمی» است. وی دانشجوی دانشگاه کردستان، دانشکده‌ی ادبیات فارسی و زبان‌های خارجه است. این پایان‌نامه در مهرماه 1392 ارایه شده و استاد راهنمای خانم زندکریمی دکتر پارسا یعقوبی و استاد مشاور دکتر صالح ادیبی بوده است.

در چکیده‌ی این پایان‌نامه آمده است:

امروزه مخاطب سنتی تغییر کرده و با حرکت به سوی تعامل، با برجسته شدن بازی و طنز و بازآفرینیِ آثار داستانی کلاسیک به شیوه­ای نو و چندلایه در قالب نمایش به صورت فرازبان، رسمیت پرهیبت زبان را افشا می­کند. البته این تجارب بیشتر در غرب به کار بسته شده است و آثار قابل توجهی با چنین مضمونی که راوی در متن خود ردپا نشان دهد و با مخاطب خود به تعامل بپردازد، خلق شده است. فرازبان در آثار دنیای قدیم نیز بوده اما قدرت بازی را از کودک گرفته است. در سال­های اخیر تجربه­های چشمگیری که با بهره­گیری از وجوه فرازبان خلق شده، درآثار برخی نویسندگان از جمله فرهاد حسن­زاده به چشم می­خورد. راوی داستان حسن­زاده سعی می­کند در برخی از داستان­ها کودک را از زیر چتر دیکته به درآورد و گام به گام با او در داستان قدم بردارد، به طوری که خلق اثر در نتیجه­ی تعامل راوی و مخاطب باشد. در این تحقیق وجوه فرازبان و کارکردهای آن در چند اثر حسن­زاده نشان داده خواهدشد.

واژگانکلیدی: ادبیات کودکان، فرازبان، راوی، مخاطب، حسن­‌زاده.

روزنامه سقفی همشاگردی

این مقاله در مجله‌ی علمی پژوهشی ادبیات کودک شیراز شماره 12، پاییز و زمستان 1394 به چاپ رسیده است. آقایان حسین ادهمی و علی صفایی زحمت نگارش این مقاله‌ی مفصل را کشیده‌اند و در آن به تحلیل تکنیک‌هایی که در نگارش طنز کتاب روزنامه سقفی همشاگردی به کار رفته پرداخته‌اند.

اصل مقاله را می‌توانید اینجا بخوانید

pazhuhesh zaban farsiمقاله‌ای که توسط علی صفایی و حسین ادهمی نوشته شده است. این مقاله در فصلنامه پژوهشی زبان و ادبیات فارسی در شماره سی‌و دوم، بهار 1393 منتشر شده است.

این مقاله با بررسی سه مجموعه داستان در دو بخش به کندوکاوی در شیوه‌های طنزپردازی فرهاد حسن‌زاده می‌پردازد. بر اساس یافته‌های این مقاله، تکنیک‌های طنزی که حسن‌زاده در داستان‌های خود به کار می‌برد، هرچند بر عناصر داستان مانند فضا، شخصیت‌پردازی، لحن، سبک، زبان و... تاثیر گذار است، نمود آشکار این تکنیک‌ها در ساختار پیرنگ داستان‌های وی است. کتاب‌های بررسی شده عبارتند از: لبخندهای کشمشی یک خانواده‌ی خوشبخت، هندوانه به شرط عشق و در روزگاری که هنوز پنجشنبه و جمعه اختراع نشده بود.

اصل مقاله را می‌توانید اینجا بخوانید

فراداستان، زبان انگیزش تفکر در ادبیات کودک ایران، بررسی سه اثر فرهاد حسن‌زاده«فراداستان، زبان انگیزش تفکر در ادبیات کودک ایران، بررسی سه اثر فرهاد حسن‌زاده» یک مقاله پژوهشی است. این مقاله در دو فصلنامه علمی‌پژوهشی "نقد زبان و ادبیات خارجی" دانشگاه شهید بهشتی دوره اول، شماره2، بهار و تابستان 1388 چاپ شده است.
نویسنده این مقاله روشنک پاشایی است. این پژوهشگر به بررسی سه کتاب سال های اخیرم پرداخته و تکنیک‌های مدرنیسم و پست مدرنیسم را در این کتاب ها شناسایی کرده است. کتاب های بررسی شده عبارتند از: «همان لنگه کفش بنفش»، «آقارنگی و گربه ناقلا» و «دیو دیگ به سر».


نسخه pdf این مقاله اینجاست

گروه سنی

گشتن

language

دیدارها

امروز : 1080
دیروز :1487
هفته :4079
ماه :44394
مجموع :593977

افراد آنلاین :

2
Online

چهارشنبه, 07 تیر 1396 18:29

خرید اینترنتی کتاب‌ها

Anderson gold medal9 mlindgren

فرهاد حسن‌زاده از سوی شورای کتاب کودک نامزد ایران برای دو جایزه‌ی جهانی «هانس کریستین اندرسن» و «آسترید لیندگرن» سال ۲۰۱۸ شده است.